Aksaray Havadis

Yüzde 70 hibeyle mantar çiftliği kurarak kendi işinin patronu oldu

AKSARAY’DA KÖYDE KADINLAR İÇİN AÇILAN GİRİŞİMCİLİK KURSUNA KATILAN EV HANIMI, DEVLET DESTEĞİ İLE KURDUĞU MANTAR ÇİFTLİĞİNDE ÜRETTİĞİ KÜLTÜR MANTARLARIYLA HAYATINI DEĞİŞTİRDİ.

Yüzde 70 hibeyle mantar çiftliği kurarak kendi işinin patronu oldu
102 views
16 Ocak 2022 - 13:15

Aksaray’da köyde kadınlar için açılan girişimcilik kursuna katılan ev hanımı, devlet desteği ile kurduğu mantar çiftliğinde ürettiği kültür mantarlarıyla hayatını değiştirdi.

Aksaray’ın merkeze bağlı Doğantarla köyünde 2 yıl önce Aksaray Valiliği öncülüğünde Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kadınlar için açılan girişimcilik kursuna katılan ev hanımı Meltem Şıvgın (43) kurstan aldığı eğitimlerin ardından mantar çiftliği kurmak için devlet desteğine başvuru yaptı. Yüzde 70 devlet desteğini almaya hak kazanan 3 çocuk annesi kadın, boyacılık yapan eşi ile geriye kalan yüzde 30’luk sermayeyi tamamlayarak köylerine mantarhane kurdu. 2 yıl içerisinde kurdukları mantarhaneyi kara geçiren ev hanımı eşinin kendi işinde çalışma hayali ile 3 çocuğunu okutmanın sevincini yaşıyor. 153 bin liralık yatırımla 112 metrekare alana kurulan sera usulü mantarhanede yılda 3 kez kültür mantarı hasadı yapılıyor. 40 günlük toprak bakımının ardından 1 defa ekilen mantarlar 70 gün arayla hasat ediliyor. Her seferinde 9 ton mantar hasadı yapılan serada hasat başı 10 bin TL kar elde edilirken, toplam 3 hasatta aile 30 bin TL kar elde ediyor.

“Biz bu işle güzel para kazanıyoruz”

Kurs sayesinde teşvik edildiğini anlatan Meltem Şıvgın, “2 yıldır bu işi yapıyorum. Köyümüzde bir kurs açtılar. Bu kurs sayesinde ben başvurdum. Başvurum da gerçekleşti. Sağ olsun devletimizden, sağ olsun valilerimizden bize yardımcı oldular. Ev hanımıydım ben, 3 çocuk annesiyim. Eşim boyacılık yapıyordu. Hep böyle gittiği yerlerden 3 ay, 4 ay, 5 ay gelmiyordu. Ondan sonra dedim ki bu da eşime bir destek olsun. Eşim şimdi gitmiyor artık. Sadece bu işle uğraşıyor. Biz bu işle güzel bir para kazanıyoruz. Kurs sayesinde teşvik edildim. Zaten aklımdan geçen ben sürekli oturduğum yerde diyordum ki, ne iş yapsam diyordum. Ne yapsam da eşime destek çıksam, ne iş yapsam da eşime, çocuklarıma güzel bir şey sağlasam diyerek tarıma başvurdum. Yüzde 70 hibeli çıktı. Yüzde 30’unu biz karşıladık. Şimdi çok güzel yapıyorum” dedi.

Eşinin girişimiyle kendi evinde kendi işinin sahibi olan Ramazan Şıvgın (44) ise, “Yıllık 3 kere kuruyoruz biz bunu, bu girdisiyle çıktısıyla 70 gün sürüyor. Şöyle diyeyim 9 ton gibi bir ürün oluyor elimizde yaklaşık 10 bin lira kar oluyor. Yani 3 üründe bize bir 30 bin lira para kalıyor. Yüzde 70 hibe verildi. Yüzde 30’unu biz karşıladık. Güzel bir proje Allah razı olsun. Kendi evimizin üstünde kendi işimiz Allah razı olsun” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.