Aksaray Havadis

Türkiye’ye örnek olacak kentsel dönüşüm için Aksaray’da ilk adım atıldı

AKSARAY BELEDİYE BAŞKANI EVREN DİNÇER’İN SEÇİM ÖNCESİNDE VAAT ETTİĞİ PROJELERDEN OLAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNİN İLKİ HAMİDİYE MAHALLESİNDE BAŞLIYOR.

Türkiye’ye örnek olacak kentsel dönüşüm için Aksaray’da ilk adım atıldı
332 views
09 Kasım 2020 - 16:20

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in seçim öncesinde vaat ettiği projelerden olan kentsel dönüşüm projesinin ilki Hamidiye Mahallesinde başlıyor.

Aksaray merkez Hamidiye Mahallesi sınırları içerisinde olan (halk arasında Japon Pazarı arkası olarak bilinen) 28 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm uygulaması için ilk adım atıldı. Kentsel Dönüşümü sosyolojik, ekonomik ve teknik olarak 3 boyuttan değerlendirildiğini ifade eden Başkan Dinçer, halkın doğru, açıklık ve şeffaf ilkesi çerçevesinde bilgilendirmek için mahalle içerisine Kentsel Dönüşüm Ofisi kurulduğunu bildirildi. Kentsel Dönüşüm Ofisinde vatandaşların beklenti ve yaklaşımlarını baz alarak kimsenin mağdur olmasına izin verilmeyeceğini anımsatan Başkan Dinçer, “Burada projenin uygulanabilirliği ve oluşacak risklerin analizini yaparak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini koruma altına alıyoruz. En önemlisi ülkemiz deprem kuşağında olduğu için afet risklerini azaltarak kentsel dönüşümü başlatmak istiyoruz. Burada sosyal donatıları ile kent estetiğine uygun ve tasarım ilkelerini göz önüne alarak uygun yapılar inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

Aksaray’ın tarihi kimliğine de uyumlu bir kentsel dönüşüm projesi hazırlığı içerisinde olduklarının altını çizen Başkan Dinçer, zaman kaybetmeden güvensiz konutların yıkılarak yenilerinin yapılmasının olası afetlerde can ve mal kayıplarının önüne geçilmesinin sağlayacağını aktardı. Başkan Dinçer, kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü süreçte mağduriyet yaşanmaması için vatandaşlara kira yardımı yapılacağını da hatırlattı.

Kentsel dönüşümle alakalı bilgi edinmek isteyenler, Hamiye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Ofisinde müracaat edebilecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.