Aksaray Havadis

Rektör Şahin: “Engelsiz kütüphane bireyleri eşitliyor”

REKTÖR PROF. DR. YUSUF ŞAHİN, AKSARAY ÜNİVERSİTESİ (ASÜ) ENGELSİZ KÜTÜPHANESİ’NİN BİREYLERİ EŞİTLEYEN BİR YAPIYA SAHİP OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Rektör Şahin: “Engelsiz kütüphane bireyleri eşitliyor”
171 views
03 Aralık 2021 - 13:15

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Üniversitesi Engelsiz Kütüphanesi’nin bireyleri eşitleyen bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Milli Paralimpik Sporcular Raziye Uluçam, Hakan Çevik, Suzan Çevik ve Erhan Coşkuner ile birlikte ASÜ Engelsiz Kütüphanesini gezen Rektör Şahin, engelli bireylerin de akranlarıyla aynı eğitim imkanlarına erişebilmelerini sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Ahiler Kalkınma Ajansı’nın (AHİKA) desteklediği “Engelsiz Bilgiye Bağımsız Erişim Projesi” ile oluşturulan kütüphanenin, engelleri ortadan kaldırmaya dair çalışmaların en somut örneklerinden birisi olduğuna dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Engelli öğrencilerimiz bu kütüphane ile -akranları gibi- eğitim imkânlarına ve teknolojilerine kolaylıkla erişebiliyor. Eğitim içeriklerine ulaşmada engelli bireyler bazen dezavantajlı bir noktada kalabiliyor. Bu kütüphanedeki teknolojik uyarlamalar, eğitimdeki eşitliği sağlamak bakımından çok değerli. Eğitimdeki eşitlik beraberinde başarıyı getiriyor ve önyargıları ortadan kaldırıyor” dedi.

ASÜ Engelsiz Birim Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Önder İşlek de kütüphanede farklı engel gruplarına özel cihazlar olduğunu ve eğitim materyallerinin bu cihazlarla kullanılabildiğini belirterek, kütüphanenin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz, ASÜ Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Lalehan Akyüz ve birim yöneticilerinin de yer aldığı ziyaret, Konya Ovası Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliği ile yapılan Aksaray KOP Spor Kütüphanesi’nin gezilmesi ile tamamlandı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.