Aksaray Havadis

Ön çapraz bağ tedavisindeki sentetik yapılar iyileştiriliyor

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ (ASÜ) ÖĞRETİM ELEMANI DOÇ. DR. ZEYNEP KARAHALİLOĞLU’NUN, ÖN ÇAPRAZ BAĞ HASARLARININ TEDAVİSİ İÇİN KULLANILAN SENTETİK BAĞLARIN MODİFİKASYONUNU NANOTEKNOLOJİ TEMELLİ YENİ BİR YAKLAŞIMLA ÇÖZMEK ADINA GELİŞTİRDİĞİ PROJE TUBİTAK’TAN DESTEK ALDI.

Ön çapraz bağ tedavisindeki sentetik yapılar iyileştiriliyor
205 views
08 Eylül 2021 - 12:15

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Karahaliloğlu’nun, ön çapraz bağ hasarlarının tedavisi için kullanılan sentetik bağların modifikasyonunu nanoteknoloji temelli yeni bir yaklaşımla çözmek adına geliştirdiği proje TUBİTAK’tan destek aldı.

Proje ile sıklıkla karşılaşılan bir sağlık sorununa en ideal çözümü bulmayı amaçladıklarını dile getiren ASÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Karahaliloğlu, diz ekleminin en büyük bağlarından birisi olan ön çapraz bağ (Anterior Crucsiate Ligament) yaralanmalarının tedavisi için şu anda piyasada satılan sentetik bağların yüzeyini iyileştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Hâlihazırda uygulanan cerrahi tedavilerde, hastadaki hasarlı bağın yerinin, hastadan veya donörden alınan tendon dokularla doldurulduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Karahaliloğlu, “Bu yöntem, sahip olduğu dezavantajları münasebetiyle, farklı sentetik bağların kullanımını gündeme getirmiştir ve günümüz çalışmaları bu sentetik bağların zayıf yönlerinin iyileştirilmesi odaklıdır. Hazırladığımız proje ile bu sentetik bağların modifikasyonuna, nanoteknoloji temelli yeni bir yaklaşım sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Sentetik bağ modifikasyonunda kullanacakları nanopartiküllerin bir taraftan yüzey ıslanabilirliğini arttıracağını diğer taraftan da biyolojik uyumluluğu iyileştireceğini dile getiren Karahaliloğlu, “Bu sayede ortopedistler tarafından sıklıkla kullanılan sentetik bağların hem biyoaktif ve geliştirilebilir hem de düşük maliyetli modifikasyonu sağlanmış olacak” dedi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Doç. Dr. Zeynep Karahaliloğlu’na çalışmalarında başarı dileklerinde bulundu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.