Aksaray Havadis

ASÜ’de öğrenciler eğitim sürecinde iş piyasasıyla tanışıyor

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ (ASÜ) REKTÖRÜ PROF. DR. YUSUF ŞAHİN, EĞİTİMİN HAYATTAN KOPUK OLMAMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK, ÖĞRENCİLERİ MEZUNİYET ÖNCESİNDE İŞ PİYASASI İLE TANIŞTIRMAYA YÖNELİK UYGULAMALARI HAYATA GEÇİRDİKLERİNİ VE SÜRECİN BAŞARILI ŞEKİLDE İLERLEDİĞİNİ SÖYLEDİ.

ASÜ’de öğrenciler eğitim sürecinde iş piyasasıyla tanışıyor
192 views
07 Temmuz 2021 - 14:15

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, eğitimin hayattan kopuk olmaması gerektiğini belirterek, öğrencileri mezuniyet öncesinde iş piyasası ile tanıştırmaya yönelik uygulamaları hayata geçirdiklerini ve sürecin başarılı şekilde ilerlediğini söyledi.

ASÜ ile ROPAK Robot Otomasyon firması arasında, Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin mesleki uygulama becerilerini arttırmayı içeren bir iş birliği protokolü imzalandı. ASÜ’de 2018 yılından bu yana öğrencileri iş piyasası ile tanıştıran “Ortak Eğitim Programı”nın uygulandığını dile getiren Rektör Şahin, “YÖK de kısa süre önce tüm üniversiteleri kapsayan ‘İşletmede Mesleki Eğitim Dersi’ isimli bir uygulamaya başladı. Biz, hayatla temas eden bir nokta oluşturma gayretindeyiz. Eğitimin hayattan kopuk olmaması gerekiyor. Ortak Eğitim Programı veya yeni ismiyle İşletmede Mesleki Eğitim Dersiyle, öğrencimizi henüz mezun olmadan iş piyasasıyla, sektörlerle, çalışma hayatıyla tanıştırıyoruz. Böylece teori ile pratiği buluşturan bir kesişen nokta ortaya koymuş oluyoruz. Uygulama ile firmalar da yatırım yapacağı çalışanı gerek insani gerekse mesleki beceri olarak tanımış oluyor” dedi.

Firma Yönetim Kurulu Üyesi ve Makine Teknik Müdürü Kuddüs Akalın da, törende kısa bir konuşma yaptı. 2015 yılında kurulan ROPAK Robot Otomasyonun gıda sektöründe hizmet verdiğini, farklı firmalarla çalıştığını ve Ar-Ge merkezi olma yolunda önemli adımlar attığını kaydeden Akalın, “Genç ve dinamik bir kadromuz var. İmzaladığımız protokolle kadromuzun daha dinamik bir hale geleceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sönmez ve ASÜ Ortak Eğitim Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Duran’ın da hazır bulunduğu tören, protokolün imzalanmasının ardından sona erdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.