Aksaray Havadis

Aksaray’da sivrisinekle mücadelede biyolojik kökenli larvasitler kullanılmaya başlandı

AKSARAY BELEDİYESİ, SİVRİSİNEK VE LARVALARA KARŞI İNSAN SAĞLIĞINA VE DOĞAYA ZARAR VERMEYEN BAKTERİ KÖKENLİ BİYOLOJİK LARVASİTLERLE MÜCADELE EDECEK.

Aksaray’da sivrisinekle mücadelede biyolojik kökenli larvasitler kullanılmaya başlandı
134 views
27 Mayıs 2021 - 15:10

Aksaray Belediyesi, sivrisinek ve larvalara karşı insan sağlığına ve doğaya zarar vermeyen bakteri kökenli biyolojik larvasitlerle mücadele edecek.

Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri biyolojik kökenli larvasitlerin haşeratlara karşı kullanılması adına sahada teknik ve teorik eğitimler gerçekleştirdi. Alınan eğitimlerin ardından yapılan çalışmalarla haşerelere karşı geliştirilen biyolojik kökenli larvasitlerde tam başarı sağlandı. Sezonun ilk uygulamasını biyolojik larvasitler kullanılarak gerçekleştirerek, sivrisinek ile mücadele başlatıldı. Bakteri kökenli biyolojik larvasitlerin sivrisinek ile mücadelede kullanılması ile birlikte doğada bulunan faydalı böceklere, balıklara, arılara ve insan sağlığına zarar vermeden gerçekleştirmenin ilk adımları atılmış oldu.

Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri bakteri kökenli biyolojik larvasitleri kullanıp, sivrisinekleri kaynağında kontrol altına alarak uçkun evresine geçmeden sivrisineklerle mücadele edebilmeyi amaçlıyor. Aksaray Belediyesi yetkilileri insan sağlığına zararlı kara sinek, sivri sinek ve haşerelerin su birikintileri, su kaynakları, kullanılmayan lastikler, uzun süre bekleyen içi su dolu kapların üreme alanı olduğunu belirtti. Yetkililer yürütülen sivrisinekle mücadele çalışmalarında vatandaşlarında duyarlı davranması gerektiğini kaydetti. Sivrisineğin yayılımcı etkisini ortadan kaldırılması için çevresindeki, bahçelerdeki 1 haftadan fazla beklemiş su birikintilerinin ortadan kaldırılmasını ve su depolarının ağzının kapalı olduğundan emin olunması gerektiğinin altı çizildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.