Aksaray Havadis

Aksaray Valisi Aydoğdu: “Dünya bir cinnet geçiriyor”

AKSARAY’DA UNESCO TARAFINDAN 2021 YILININ YUNUS EMRE YILI OLARAK NİTELENDİRİLMESİNİN ARDINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN 2. ULUSLARARASI “BİZİM YUNUS SEMPOZYUMU”NDA KONUŞAN AKSARAY VALİSİ HAMZA AYDOĞDU, DÜNYANIN BİR CİNNET GEÇİRDİĞİNİ BELİRTEREK, “KİNİN, ÖFKENİN, NEFRETİN, SEVGİSİZLİĞİN ZİRVE YAPTIĞI DÖNEMDE İÇ ANADOLU’NUN İNCİSİ AKSARAY’DA, ORTAKÖY’DE YUNUS EMRE’NİN SEVGİSİNİ ANLAMAK VE ANLAMLANDIRMAK İÇİN BİR ARADA BULUNUYORUZ” DEDİ.

Aksaray Valisi Aydoğdu: “Dünya bir cinnet geçiriyor”
232 views
26 Mayıs 2021 - 19:20

UNESCO tarafından 2021 yılının Yunus Emre yılı olarak ilan edilmesinin ardından Aksaray’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası “Bizim Yunus Sempozyumu”nda konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, dünyanın bir cinnet geçirdiğini belirterek, “Kinin, öfkenin, nefretin, sevgisizliğin zirve yaptığı dönemde İç Anadolu’nun incisi Aksaray’da, Ortaköy’de Yunus Emre’nin sevgisini anlamak ve anlamlandırmak için bir arada bulunuyoruz” dedi.

Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) ve Ortaköy Kaymakamlığı tarafından organize edilen 2. Uluslararası “Bizim Yunus Sempozyumu”nun açılışı, Ortaköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Aksaray Üniversitesi Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen sempozyuma ait sunumların ardından klip gösterimi, ASÜ’de eğitim gören farklı ülkelerden öğrencilerin hazırladığı şiir dinletisi yapıldı. Yunus Emre’nin medeniyet ve kardeşlik üzerine kaleme aldığı şiirleri ile yapılan açılışta sempozyumun genel tanıtımı yapıldı.

Programda konuşan Vali Hamza Aydoğdu, dünyanın bir cinnet geçirdiğini belirterek, “Dünya bir cinnet geçiriyor. Kinin, öfkenin, nefretin, sevgisizliğin zirve yaptığı dönemde İç Anadolu’nun incisi Aksaray’da, Ortaköy’de Yunus Emre’nin sevgisini anlamak ve anlamlandırmak için bir arada bulunuyoruz. Yunus Emre, Anadolu’ya Türk İslam coğrafyasının, hatta tüm insanlığa mal olmuş bir şair, aşkın ve sevginin sembolü bir gönül adamıdır. Peki, Yunus sadece diyar diyar gezen, ulu Türkçesiyle şiirler yazan bir halk ozanı mıdır? Eğer böyle bakarsak yanılmış, hatta Yunus Emre’ye haksızlık etmiş oluruz. Ah keşke onu anlayabilsek, gönül kırmamayı bir becerebilsek. İşte o zaman dünya daha iyi yaşanabilir, daha güzel bir hale gelir” dedi.

“Aksaraylılar olarak Yunus’un bizdeki yeri çok farklıdır” diyen Vali Aydoğdu, “Yunus, bu toprakların manevi ikliminde doğmuş, bu topraklarda yaşamıştır. Dolayısıyla hemşehrimiz ve ‘bizim Yunus’tur. Aksaray’ın dünya kültür ve medeniyetine kazandırdığı önemli bir değerdir. Bu topraklar, Yunus’un irfan arayıp hikmet bulduğu topraklardır. Çünkü Tapduk Emre buradadır, Hacı Bektaş-ı Veli yanı başımızdadır. Buğday almak için götürülen alıç, dergaha taşınan düz odunların meşe ormanları buradadır. Hacı Bektaş Velayetnamesi’nde sıkça geçen ve Yunus’un köyü olan Sivrihisar burada, bizim Güzelyurt ilçemizdedir. Yunus’un şiirlerindeki duru ve berrak Türkçesi hala hemşehrilerimizin dilinde ve yaşayan kelimelerdir” diye konuştu.

“Yunus Emre bizim sadece geçmişimiz değildir. Aynı zamanda geleceğimizdir” diyen Vali Aydoğdu, “Çünkü, bir kültür emperyalizmi yaşıyoruz. Buna karşı kuracağımız en güçlü savunma hattı öncelikle dilimizi korumaktır. Maalesef dilimizde çoraklaşma yaşıyoruz. Yabancı dile verilen aşırı önem dilimizi gölgede bırakıyor. Vatanı önce dil, sonra ordu bekler. Türkçemize sahip çıkmak en büyük sorumluluğumuzdur. İşte bu aşamada arı, duru Türkçesi ile bizim Yunus yol göstericimiz olacak. Bizi geleceğe güvenle taşıyacak” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.